Poznaj naszą firmę Poradnik pogrzebowy Zorganizuj pogrzeb Skontaktuj się z nami

Firma Pogrzebowa w Lublinie

Sprawdź jak możemy Ci pomóc

Pogrzeb katolicki — jego obrzędy i znaczenie dla rodziny zmarłego

Ceremonia pogrzebowa w Kościele Katolickim jest jedną z ważniejszych uroczystości. To właśnie w trakcie jej trwania rodzina otrzymuje ostatnią szansę na to, by godnie pożegnać bliskiego zmarłego. Wszystkie zasady pogrzebu katolickiego i sposób jego przeprowadzenia są ściśle określone w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Jest to uroczysta ceremonia, na którą składa się kilka mniejszych, jednak nie mniej ważnych obrzędów. Wobec tego, jakie są etapy pogrzebu katolickiego i jakie znaczenie ma on dla rodziny zmarłego?

Z jakich obrządków składa się pogrzeb katolicki?

1. Wystawienie ciała w kaplicy lub pożegnanie przed kremacją

Danie rodzinie możliwości pożegnania się ze zmarłym po raz ostatni jest pierwszym etapem pogrzebu katolickiego. Zakłady pogrzebowe dysponują specjalnie przygotowanymi kaplicami, gdzie ciało zmarłego — po odpowiednich przygotowaniach — wystawiane jest na widok bliskich. Dzięki temu mogą oni ostatni raz zobaczyć krewnego i w należyty sposób się z nim pożegnać. W przypadku, kiedy bliscy zadecydowali o kremacji, można pożegnać zmarłego tuż przed procesem popielenia zwłok.

2. Msza żałobna

Masza żałobna zwykle odprawiana jest w parafii właściwej dla miejsca zamieszkania zmarłego. Rodzina może jednak zadecydować o odprawieniu tego obrządku w innej parafii. Zgodnie z tradycją trumna z ciałem zmarłego lub urna z jego prochami zajmuje miejsce naprzeciwko ołtarza. Jest to również moment, w którym żałobnicy składają kwiaty. Po ceremonii w kościele będą one transportowane są wraz z trumną aż na teren cmentarza. Msza żałobna nie różni się od tradycyjnej mszy świętej, jednak w całości poświęcona jest zmarłemu.

3. Pożegnanie zmarłego na cmentarzu

Najbardziej uroczystym obrządkiem pogrzebu katolickiego jest zgromadzenie się żałobników na cmentarzu i pożegnanie zmarłego. Jest to moment, w którym żałobnicy wraz z księdzem skupiają się na modlitwie w intencji zmarłego. To właśnie modlitwa poprzedza złożenie ciała w trumnie do grobu. Symboliczne jest sypanie garści ziemi do grobu. Jest to również czas na to, by żałobnicy złożyli rodzinie zmarłego kondolencje. Po tym następuje ostateczne zasypanie grobu i złożenie na nim kwiatów.

4. Konsolacja

Tradycyjnie przyjęło się, że po zakończeniu ceremonii pogrzebowej żałobnicy zapraszani są na konsolację, zwaną też stypą. Jest to poczęstunek organizowany przez rodzinę zmarłego w domu lub w restauracji. Wówczas podaje się obiad i deser, a także można wspominać zmarłego.

Pogrzeb katolicki — jakie ma on znaczenie dla rodziny zmarłego?

Pogrzeb katolicki jest częścią tradycji wiernych Kościoła Katolickiego. Niemniej dla rodziny zmarłego ma on o wiele większe, bardziej symboliczne znaczenie. Niezwykle uroczysta ceremonia pozwala pożegnać zmarłego w godny i należyty sposób. Jednocześnie ceremonia pogrzebowa ułatwia zaakceptowanie i uporanie się ze stratą. Dzięki niej bliscy i rodzina zmarłego mają szansę wspólnie oddać ostatni hołd i cześć osobie, która już dłużej nie będzie mogła być pomiędzy nimi. Ważne jest także samo złożenie ciała do grobu. Zwykle rodzina zmarłego traktuje grób jako symbol tego, że pomimo śmierci bliski na zawsze pozostanie w ich sercach. Odwiedzając grób, mogą pomodlić się za jego duszę i powspominać wspólną ziemską drogę.

Zakład pogrzebowy — kompleksowa pomoc w przygotowaniu pogrzebu

Nie da się ukryć, że śmierć bliskiej osoby jest szokiem i niepowetowaną stratą dla jego rodziny i bliskich. Wobec tego organizacja ceremonii pogrzebowej i dopełnienie wszelkich formalności często jest niezwykle obciążającym zadaniem. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego zakładu pogrzebowego.

Pracownicy zakładu zajmującego się pogrzebami doskonale rozumieją, że rodzina zmarłego przechodzi przez jeden z najcięższych okresów w swoim życiu. W związku z tym całą odpowiedzialność za zorganizowanie pogrzebu i jego kompleksową obsługę biorą oni na siebie. To właśnie zakład pogrzebowy zajmie się wystawieniem ciała zmarłego w zakładowej kaplicy, bądź dopilnuje procesu kremacji. Co więcej, zajmie się on także przygotowaniem ciała zmarłego do pochówku i transportem trumny na cmentarz. Profesjonalny zakład pogrzebowy pomoże również w dopełnieniu wszelkich formalności i rozliczeniu zasiłku pogrzebowego. To znacząco odciąża rodzinę zmarłego w tej trudnej chwili i umożliwia im godne przeżycie żałoby.

Zakłady pogrzebowe to wyspecjalizowane firmy, które krok po kroku zajmą się przygotowaniem i zorganizowaniem całej ceremonii. Dzięki temu zmarły będzie mógł zostać godnie pożegnany, a jego rodzin, będzie czuła, że wypełniła swój ostatni obowiązek względem niego.

Katarzyna Supa

Niezależny ekspert branży pogrzebowej, autorka bloga Celebruj Wspomnienia, redaktor naczelna magazynu „THANOS”, oficjalnego magazynu wydawanego przez Światową Federację Organizacji i Przedsiębiorców Pogrzebowych FIAT-IFTA. Napisała blisko setkę artykułów i przeprowadziła dziesiątki rozmów na tematy związane z trendami, marketingiem i sprzedażą usług pogrzebowych. Katarzyna nieustannie śledzi nowości w branży, odkrywając innowacje, które zmieniają sposób, w jaki postrzegane są usługi funeralne. Jej niestandardowe podejście do tematyki, łączące wnikliwość, odwagę i szacunek, przyciąga uwagę zarówno profesjonalistów, jak i osób spoza branży. Współpracuje z liderami rynku, w tym z Grupą KLEPSYDRA SA.

Przeczytaj również

Jak prawidłowo dbać o grób bliskich?

Inne Porady

Jak prawidłowo dbać o grób bliskich?

Dbanie o miejsce spoczynku bliskich jest wyrazem pamięci, szacunku i troski. Regularna opieka nad grobem wiąże się nie tylko z kwestią estetyki, ale również z realizacją potrzeby duchowej bliskości z osobą zmarłą. Jak pielęgnować nagrobek o różnych porach roku? Kiedy warto zlecić opiekę nad grobem specjalistom?

Jak przebiega pogrzeb z urną i dlaczego warto go wybrać?

Organizacja pogrzebu

Jak przebiega pogrzeb z urną i dlaczego warto go wybrać?

W Polsce kremacja zyskuje na popularności jako nowoczesna i ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego pochówku w trumnie. Coraz więcej osób wybiera ten sposób pożegnania, kierując się wygodą, kosztami i troską o środowisko. W niniejszym przewodniku przedstawiamy, jak krok po kroku wygląda procedura kremacji oraz jakie możliwości oferuje współczesna organizacja pogrzebu z urną.

Przygotowanie do pogrzebu – co warto wiedzieć?

Organizacja pogrzebu

Przygotowanie do pogrzebu – co warto wiedzieć?

Okres bezpośrednio po śmierci bliskiej osoby to wyjątkowo trudne chwile dla rodziny Sam udział w ceremonii pogrzebowej jest wystarczająco ciężkim emocjonalnie przeżyciem. A przecież jeszcze należy dopilnować wszelkich formalności i zorganizować pochówek tak, aby pożegnanie odbyło się godnie, z należytym zmarłej osobie szacunkiem, a zarazem sprawnie i bez żadnych niedociągnięć formalnych i organizacyjnych.