Co to jest kolumbarium?

kolumbarium na cmentarzu

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na kremację swoich bliskich. W związku z tym, kolumbaria, czyli specjalne miejsca przeznaczone do przechowywania urn z prochami zmarłych, zyskują na popularności. W Polsce kolumbaria można znaleźć zarówno na cmentarzach, jak i w kościołach.

Historia kolumbarium

Kolumbarium wywodzi się z tradycji starożytnego Rzymu, gdzie stanowiło miejsce pochówku dla osób z niższych warstw społecznych oraz niewolników. W tamtych czasach kremacja była powszechną praktyką, a prochy zmarłych umieszczano w specjalnych niszach wykutych w ścianach grobowców. Z czasem jednak, ze względu na rosnącą popularność chrześcijaństwa, które promowało pochówek ciał, kolumbaria zaczęły tracić na znaczeniu.

Współczesne kolumbaria

Współcześnie kolumbaria są często spotykane na terenie całej Polski. Często stanowią integralną część cmentarzy komunalnych oraz kościelnych. Kolumbaria mogą mieć różne formy – od wolnostojących budowli, przez nisze w murach kościołów, aż po specjalne konstrukcje wewnątrz kaplic. Urny na prochy umieszczane są w specjalnych kasetach lub wnękach, które następnie zamykane są płytami z inskrypcją upamiętniającą osobę zmarłą.

Kolumbarium, a prawo

W Polsce kwestie związane z kolumbariami regulowane są przez prawo kanoniczne oraz przepisy prawa lokalnego. Według prawa kanonicznego, prochy zmarłych mogą być przechowywane tylko w miejscach poświęconych przez Kościół, takich jak cmentarze czy kościoły. W przypadku cmentarzy komunalnych, decyzje dotyczące kolumbariów podejmowane są przez zarządy cmentarzy lub gminy.

Rozważając pochówek w kolumbarium, warto sprawdzić lokalne przepisy oraz regulaminy cmentarzy, gdyż mogą one różnić się między poszczególnymi miejscowościami. Zazwyczaj jednak, aby umieścić urnę w kolumbarium, należy uiścić opłatę za miejsce oraz za wykonanie inskrypcji na płycie grobowej.

Zalety kolumbarium

Decydując się na pochówek w kolumbarium, można skorzystać z kilku zalet tego rozwiązania. Przede wszystkim, kolumbarium to miejsce, które zajmuje mniej przestrzeni niż tradycyjne groby, co jest istotne zwłaszcza w przypadku cmentarzy o ograniczonej powierzchni. Ponadto opieka nad kolumbarium jest łatwiejsza i tańsza niż utrzymanie grobu – nie ma konieczności sadzenia kwiatów czy dbania o nagrobek.

Kolejną zaletą kolumbarium jest możliwość indywidualnego upamiętnienia zmarłego. Wnęki w kolumbarium można bowiem ozdobić według własnego uznania, umieszczając na przykład zdjęcia, kwiaty czy inne pamiątki. W ten sposób bliscy zmarłego mogą uczcić jego pamięć w sposób bardziej osobisty niż w przypadku tradycyjnych grobów.

Warto również wspomnieć, że kolumbaria są często postrzegane jako bardziej ekologiczne rozwiązanie niż tradycyjne pochówki. Proces kremacji i przechowywanie prochów w urnach nie wpływa negatywnie na środowisko, a sama konstrukcja kolumbarium zajmuje mniej miejsca, co przyczynia się do oszczędności terenów zielonych.