Jak wybrać trumnę dla zmarłego? Aktualne trendy funeralne

trumny

Wybór trumny dla zmarłego to jedno z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych zadań, jakie stają przed rodziną osoby zmarłej. W czasie żałoby decyzje te mogą być szczególnie przytłaczające, dlatego warto wcześniej zapoznać się z aktualnymi trendami funeralnymi oraz podstawowymi kryteriami, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze trumny. W niniejszym artykule omówimy różne aspekty tego tematu, takie jak materiały, z jakich wykonane są trumny, ich styl i design, a także ekologiczne alternatywy.

Z jakich materiałów są wykonywane trumny?

Trumny mogą być wykonane z różnych materiałów, które wpływają na ich wygląd, cenę oraz trwałość. Tradycyjnie najbardziej popularne są trumny drewniane. Wykonane są one z różnych gatunków drewna, takich jak dąb, sosna czy też egzotyczne mahoni. Drewno jest materiałem naturalnym i estetycznym, a także stosunkowo trwałym. Trumny drewniane mogą być dodatkowo zdobione rzeźbieniami czy też okuciami metalowymi.

Innym materiałem stosowanym w produkcji trumien jest sklejka. Trumny z tego materiału są lżejsze od drewnianych i zazwyczaj tańsze. Sklejka może być również pokryta fornirem, który imituje wygląd różnych gatunków drewna. W ostatnich latach zyskują na popularności trumny wykonane z materiałów ekologicznych, takich jak karton, wiklina czy też bambus. Trumny te są biodegradowalne i mają mniejszy wpływ na środowisko niż tradycyjne trumny drewniane.

W jakim stylu można zamówić trumny?

Wybór trumny to nie tylko kwestia materiału, ale również jej stylu i designu. Tradycyjne trumny mają kształt sześciokąta, zwężający się ku górze. Są one często zdobione rzeźbieniami oraz okuciami metalowymi. Współczesne trumny mogą mieć różne kształty i wzory, a także być spersonalizowane, na przykład poprzez umieszczenie na nich zdjęcia zmarłego czy też napisów.

Trumny mogą być również wyposażone w różne akcesoria, takie jak poduszki czy też wyściełane wnętrza. Warto zwrócić uwagę na jakość tych dodatków, gdyż wpływają one na komfort zmarłego oraz estetykę całego pochówku.