Różnice między trumną kremacyjną a tradycyjnymi trumnami

trumna w ogniu

Zmieniające się trendy i przekonania w zakresie pochówków sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na kremację zamiast tradycyjnego pochówku. W związku z tym warto zwrócić uwagę na różnice między trumnami kremacyjnymi a tradycyjnymi trumnami. Wybór odpowiedniej trumny jest istotnym elementem procesu żałoby, dlatego warto poznać cechy charakterystyczne obu rodzajów trumien, aby móc podjąć świadomą decyzję.

Z czego jest wykonana trumna na kremację?

Jednym z kluczowych aspektów różniących trumnę kremacyjną od tradycyjnej trumny jest materiał, z którego jest wykonana. Trumny do kremacji są zazwyczaj produkowane z materiałów łatwopalnych i przyjaznych dla środowiska, takich jak sklejka, karton, tektura czy drewno lite. W przypadku trumien tradycyjnych stosuje się głównie drewno twarde, takie jak dąb, sosna czy jesion, które zapewniają większą wytrzymałość i trwałość konstrukcji.

Jakie wymiary ma trumna kremacyjna?

Ze względu na proces kremacji trumny kremacyjne są zwykle lżejsze i mają mniejsze wymiary niż tradycyjne trumny. Waga trumien kremacyjnych wynosi przeważnie od 10 do 30 kg, podczas gdy trumny tradycyjne mogą ważyć nawet do 100 kg. Wymiary trumien kremacyjnych są również mniejsze, aby mogły zmieścić się w piecu kremacyjnym. W przypadku trumien tradycyjnych wymiary są zazwyczaj większe, co pozwala na bardziej komfortowe ułożenie ciała zmarłego.

Jak wygląda trumna do kremacji?

Trumny kremacyjne mają zwykle prostszy wygląd i mniej ozdobników niż trumny tradycyjne. Często są one gładkie, bez rzeźbionych elementów czy innych zdobień. Trumny tradycyjne natomiast charakteryzują się bogatszym wzornictwem, z rzeźbionymi detalami, metalowymi okuciami czy innymi dekoracjami. Wystrój trumien kremacyjnych jest skromniejszy, ponieważ nie są one wystawiane na widok publiczny podczas ceremonii pogrzebowej, a ich głównym celem jest ochrona ciała przed procesem kremacji.