d Co zrobić, gdy odchodzi ktoś bliski? Strata bliskiej osoby

Co zrobić gdy ktoś odchodzi

Kiedy umiera bliska osoba, nasi klienci prawie zawsze stoją przed bardzo trudnym momentem w życiu. Nie sposób przecież przygotować się na tak trudną chwilę. Pada wtedy wiele pytań, na które nie da się samemu odpowiedzieć.
W tym momencie mogą się Państwo zwrócić do naszej firmy.

Aby pozwolić nam zorganizować ceremonię pogrzebową należy zadbać o niezbędne dokumenty:

  • kartę zgonu wypisaną przez lekarza
  • legitymację emeryta lub rencisty
  • dowód osobisty osoby zmarłej

Dzięki dostarczeniu dokumentów będziemy mogli zająć się wszelkimi formalnościami związanymi z pochówkiem i zasiłkami pogrzebowymi. Aby dom pogrzebowy mógł wystąpić o akt zgonu w USC niezbędne będzie także sporządzenie pisemnego upoważnienia naszego pracownika do reprezentowania rodziny zmarłego. Oprócz urzędów załatwimy także wszelkie formalności w zarządzie cmentarza.

Pierwsze kroki

Zgon nastąpił w domu
Pierwszym krokiem jest powiadomienie właściwej przychodni rejonowej. Placówka wyznaczy lekarza, który przybędzie na miejsce by wypisać kartę zgonu. W przypadku zgonu w niedzielę, święta lub nocą, należy powiadomić Nocną Opiekę Lekarską
Zgon nastąpił w
szpitalu
W tym przypadku kartę zgonu wypisuje lekarz opiekujący się pacjentem. Po stwierdzeniu zgonu rodzina może skontaktować się z domem pogrzebowym, który w ramach usługi transportu zabiera ciało do chłodni.

Jak radzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby – porady psychologa

Utrata bliskiej osoby jest prawdziwym ciosem i ciężkim przeżyciem. Niezależnie, czy dzieje się to nagle, czy po długotrwałej chorobie, odczuwamy smutek i pustkę. Dni przed pogrzebem to czas na wypełnienie formalności i przygotowanie do ceremonii. Po pożegnaniu przychodzi konieczność zmierzenia się ze stratą.

Pogodzenie się ze stratą

Na początku pojawia się szok i niedowierzanie, że bliskiej osoby nie ma już z nami. Czujemy się jak w złym śnie, z którego jak najszybciej chcemy się wybudzić. Najważniejsze to zaakceptowanie straty - zmarły już do nas nie wróci, a sytuacja jest nieodwracalna.

Pozwolenie sobie na żałobę

Czas żałoby jest dla każdego indywidualny. Smutek, złość i żal to naturalne uczucia w takiej sytuacji. Trzeba pozwolić sobie na ich przeżywanie, nie można dopuścić do tego, by przytłoczyły i wyłączyły z życia. Wskazany jest płacz, który pozwoli ujść negatywnym emocjom.

Szukanie pomocy

Warto porozmawiać z bliskimi i przyjaciółmi o naszej trudnej sytuacji. Sama możliwość wygadania się i przeżywania wspólnie żałoby działa kojąco. Podobnie religia możne przynieść pocieszenie w postaci modlitwy. Jeśli nic nie jest w stanie ukoić bólu, warto sięgnąć po pomoc terapeuty.

Powrót do życia

Po okresie żałoby najlepsze co możemy zrobić to powrót do normalnego życia - z pewnością zmarły również chciałby tego dla nas. Dbanie o siebie i poświęcenie się obowiązkom zajmie nasze myśli i pomoże radzić sobie z cierpieniem. Warto przeorganizować życie i dopasować je do nowej sytuacji.

Każdy człowiek, nawet najskromniejszy, zostawia ślad po sobie, jego życie zahacza o przeszłość i sięga w przyszłość...

Autor nieznany

Śmierć przychodzi cicho. Niezapowiedziana, nieproszona. Nigdy nie ma na nią odpowiedniej chwili, jest zawsze gościem nie na czas…

Autor nieznany

Kochać – tak łatwo, żegnać – tak trudno.

Aleksander Michaux, Wenecja

Nie zwlekaj

zadzwoń do nas i pozwól nam pomóc sobie w tych trudnych chwilach

81 744 02 03

telefon czynny całodobowo

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.