Obrzędy pogrzebowe — co warto o nich wiedzieć?

Ze śmiercią człowieka związane są różnorodne obrzędy, które mają zagwarantować mu godne, ostatnie pożegnanie. W trakcie pogrzebu można wyrazić żal i tęsknotę za zmarłą osobą. Współczesne obrzędy pogrzebowe, znane w naszym kraju, wywodzą się z wielowiekowej tradycji i mają symboliczny wydźwięk. Wobec tego zastanówmy się, jakie są najbardziej znane obrzędy pogrzebu i czy wszędzie na świecie są one do siebie podobne?

Obrzędy pogrzebowe w przypadku pogrzebu katolickiego

Pogrzeb katolicki jest jedną z najbardziej uroczystych ceremonii, jakie odprawiane są w kościele. To właśnie podczas pogrzebu rodzina składa ostatni hołd zmarłemu i towarzyszy mu podczas jego ostatniej drogi.

Zwykle obrzęd pogrzebu katolickiego można podzielić na trzy etapy. Zalicza się do nich:

  • Wystawienie ciała w domu lub w kaplicy — ciało wcześniej przygotowywane jest przez zakład pogrzebowy. To w nim pracownicy obmywają ciało, ubierają i wykonują makijaż. Podczas wystawienia ciało może znajdować się w domu lub w kaplicy przy zakładzie pogrzebowym. Jest to moment, w którym bliscy mają chwilę na ostatnie pożegnanie, na refleksję, a także na wyrażenie swojego ubolewania.
  • Msza święta to kluczowy element ceremonii pogrzebowej w Kościele Katolickim. W tym momencie kapłan odprawia modlitwę w intencji zmarłego. Towarzyszą jej również zebrani wierni i bliscy, którzy razem wspierają modlitwami zmarłego w jego ostatniej drodze, ale także najbliższych mu żałobników. Podczas mszy świętej trumna z ciałem zmarłego znajduje się naprzeciwko ołtarza. Wierni mają chwilę, by złożyć wieńce, które zostaną przetransportowane do miejsca pochówku.

Obrzędy pogrzebowe w odniesieniu do pogrzebu świeckiego

Pogrzeb świecki to niezwykle interesująca ceremonia. W praktyce jest ona pozbawiona wszelakich symboli religijnych. Co ciekawe, w pogrzebie świeckim nie uczestniczy również kapłan. Wobec tego obrzędy pogrzebowe typowe dla wiernych Kościoła Katolickiego nie mają miejsca. Żałobnicy nie uczestniczą we mszy świętej, a także nie modlą się wspólnie w intencji zmarłego, a rolę odprawiającego nabożeństwo księdza przejmuje tak świecki Mistrz Ceremonii.

W naszym kraju ten typ pogrzebu nie jest jeszcze popularny, decydują się na niego przede wszystkim rodziny agnostyków i ateistów. Jest jednak dostępny nawet w niewielkich miasta. Przyglądając się ceremonii pogrzebu świeckiego, może zauważyć pewne podobieństwa między obrzędem pogrzebu świeckiego i katolickiego.

  • W przypadku obrzędu pogrzebu świeckiego ciało również wystawiane jest w domu, by bliscy zmarłego mogli się z nim po raz ostatni pożegnać. Może być ono wystawione także w domu pogrzebowym albo w kaplicy cmentarnej.
  • Ciało w trumnie albo prochy w urnie transportowane są na cmentarz, gdzie bliscy mogą wygłosić przemowę do żałobników.

Ciekawostki z obrzędu pogrzebu świeckiego

Pogrzeb świecki jest szczególnym rodzajem ceremonii pozbawionej wszelkich obrzędów. Co ciekawe, jeśli ciało wystawione jest w kaplicy, to wszystkie symbole religijne muszą być zakryte. Na grobie, zamiast tradycyjnego krzyża, umieszczany jest tak zwany pal świecki. To on stanowi ozdobę i symbol grobu. Warto również wiedzieć, że nie ma w naszym kraju wielu Mistrzów Ceremonii przeprowadzających pogrzeby świeckie, ale warto pytać o nich w zakładzie pogrzebowym.

Najciekawsze obrzędy pogrzebowe z różnych zakątków świata

Obrzędy pogrzebu w różnych zakątkach globy mogą znacząco różnić się od siebie. W Tybecie czy Mongolii normą jest tak zwany "niebiański" pochówek. Zgodnie z obrządkiem buddyjskim ciało wystawiane jest na rozszarpanie przez drapieżne ptaki. Dla mieszkańców Europy jest to szokujące, ale dla mieszkańców niektórych azjatyckich krajów, jest to tradycja.

Na uwagę zasługują również obrzędy pogrzebowe w Meksyku. Tam pogrzeb wcale nie jest pełną smutku i żalu uroczystością. Wręcz przeciwnie, pogrzeb jest tam prawdziwym świętem. Mieszkańcy Meksyku często podczas pogrzebu zabierają ze sobą ulubione napoje i przekąski, by spożywać je przy grobie, w którym zostało złożone ciało zmarłego. Dekoracją są repliki czaszek i kości.

Dość niecodzienne obrzędy pogrzebowe obowiązują również na Madagaskarze. Choć na pierwszy rzut oka wszystko wygląda dokładnie tam samo, jak przy zwykłym pogrzebie, to jednak po 5-8 latach rodzina wyciąga ciało zmarłego z grobu. Następnie poddaje je ona tak zwanej "rodzinnej ekshumacji", czyli owija je białym płótnem. Po tym procesie pogrzeb przeprowadzany jest ponownie wraz z całą ceremonią.

Każdy człowiek, nawet najskromniejszy, zostawia ślad po sobie, jego życie zahacza o przeszłość i sięga w przyszłość...

Autor nieznany

Śmierć przychodzi cicho. Niezapowiedziana, nieproszona. Nigdy nie ma na nią odpowiedniej chwili, jest zawsze gościem nie na czas…

Autor nieznany

Kochać – tak łatwo, żegnać – tak trudno.

Aleksander Michaux, Wenecja

Nie zwlekaj

zadzwoń do nas i pozwól nam pomóc sobie w tych trudnych chwilach

81 744 02 03

telefon czynny całodobowo

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.